Ekonomi Sihirbazı bilgisayarınıza çok yönlü hesap yapma yeteneği kazandırır!

 
Kredi almak isteyen bir kişi için en önemli konu , taksit ödemeleri masrafsız ve kolay olacak bir krediyi en düşük faizle nerede bulacağıdır. Bankalar için en önemli konu ise bir kredinin kullanıcıya nasıl cazip hale getirileceğidir. Bunun için bazen faiz oranını düşük tutup masraf veya komisyon adı altında ek ödeme veya birkaç ay sonra ödemeye başla önerileriyle kafanız iyice karışır.
Ekonomi Sihirbazı programıyla kısa sürede , çok basit bir şekilde ve daha önce hiçbir yerde bulamadığınız bir yöntemle kendi kredi kararınızı kolayca vereceksiniz. Bunun için Taksit Faiz oranı tablosunun Şu anki değeri bölümüne size açılacak krediden bu kredi için yaptığınız bütün masrafları çıkarıp kalan miktarı, vadeyi ve ödeyeceğiniz taksidi de yerlerine yazıp hesapla düğmesine basacaksınız. O bankadan size yansıyan  gerçek faiz oranı karşınıza çıkacaktır.
2 -3 ay sonra öde “ seçeneğinde ise ; size açılan krediden yapılan masrafları çıkarıp bulduğunuz değerleri  zincirleme değişmiş değerler tablosunda aylık ortalama piyasa iskonto oranıyla yeniden değerlendirip bulunan değeri Şu anki değeri bölümüne yerleştirmeniz gerekecektir. Taksit faiz oranıyla elde edilen oran size yansıyan faiz oranıdır.
Bütün anlatılanları örneklerle açıklayalım:
Bir bankadan 18 ay süreyle aylık 229,41 tl taksitle 3750 tl kredi aldığınızda hiçbir masraf ödememeniz halinde bu kredinin size yansıyan faiz oranı aylık % 1,04 , yıllık % 12,48 olacaktı. Halbuki siz 250 lira toplam masrafla bu krediyi aldınız. O halde 3750-250 =3500 Tl lik kredinin gerçek yansıyan faiz oranının aylık % 1,8 yıllık ise % 21,6 olduğunu görüyorsunuz. Bu oranlara devletin yüklediği vergi ve fon masrafları ( varsa ) dahil olup sizi pek ilgilendirmeyecektir. Çünkü bütün bankalar aynı kanuni masrafları yüklemek zorunda olacaklardır. Aynı şekilde taksit ödemeleri masrafsız ve kolay olan birkaç bankadan alacağınız değerleri yerleştirerek kolayca kredi kararı verebilirsiniz.

 

Birkaç ay sonra öde seçeneğinde ise aşağıda örnekte gördüğünüz gibi ortalama piyasa iskonto oranının ( veya bankanın masrafsız kredilere uyguladığı faiz oranının ) % 1 olduğu durumda size iki ay sonra borcunu ödemeye başlamanızın önerildiği alternatifte paranın o zamanki değeri 3570,35 tl olacaktır. Bu miktarı Şu anki değeri bölümüne yerleştirirsek size yansıyan faiz oranının aylık % 1,58 , yıllık % 18,96 ya düştüğünü ve bu seçeneğin bu bankanın en iyi seçeneği olduğunu görürüz.

 

 

Belli kredi dilimleri için değişen miktarda bankalarca masraf istenmesi halinde kredi ihtiyacınızın ; bir üst dilimin alt kısımlarına denk gelmesi halinde daha yüksek faiz oranlarıyla karşılaşacağınızı unutmayınız.Örneğimizde 3750 tl için 250 tl ,  3750 -7500 tl ye kadar 350 tl masraf istenecekse çekilecek kredinin 3750 tl yi aşmamasına gayret ediniz.