Ekonomi Sihirbazı bilgisayarınıza çok yönlü hesap yapma yeteneği kazandırır!

 
Klasik program düzenlemesinde verileri yerleştirir sonucu elde edersiniz. Bu tür düzenlemeler programın daha dar kapsamlı ve spesifik kullanılmasına yol açar. Ekonomi sihirbazıyla ise hem değişik alanlarda hesap yapma imkanı elde ederken hem de birbirlerinden bağımsız çalışan bir çok tabloyu  birbirleriyle bağlantılandırarak programı en geniş kullanım potansiyeliyle değerlendirmiş  olursunuz. Aşağıda gösterilen ve dört tablodan faydalanılarak elde edilen bir ihracatçının kur riski hesabı buna tipik bir örnektir.
 Dövizle satın alınan ara malı kullanan bir ihracatçının kur riski hesabı:
 Satış yapılan malla aynı tür dövizle alınan ara malı durumunda ( yani girdisinin bir kısmı $ olan ve yine $ la yapılan bir ihracat durumu )  ihracatçının kur riski hesabı nispeten daha kolaydır. Ara mal ödemelerine ait kur riskini ortadan kaldırmak için vadeli işlemlerde ara mal ödeme sürelerine ait pozisyon alarak veya o dönemler için gerekli dövizi elde bulundurarak girdi maliyetlerinizi kontrol altına alabilirsiniz. Satış döviziyle ara mal dövizinin farklılaşması durumunda ise hesap karmaşıklaşır ve bu yüzden risk de artar. Biz burada maliyeti % 60 oranında $ girdili olan bir malı € ile satmak isteyen bir ihracatçı riskinin hesabını yapacağız. 1€ = 1.49 $ paritesinde 2 tl maliyetli ve % 60 oranında $ girdili bir ürünü % 20 kar marjıyla satmak isteyen bir ihracatçı 1€ = 2.20 tl kurunda bu malı 2,40 tl ye satacaktır.

Bu malın ithalatçıya maliyeti 1,09 € dur.

 

 
İhracatçının sözleşme yaptığı tarihle ürünü teslim edeceği tarih arasında beklenmedik gelişmeler oluyor ve € / $ paritesi   1€= 1.49 $ dan 1€=1.36 $ a  ,  € / Tl paritesi de Tl lehine 1€ = 2.06 Tl ye geriliyor. Bu durumda aşağıda görüldüğü gibi $ ile ithal edilen ara malının toplam maliyet içindeki payı  60 dan  65,74 e ( % değil ! ) yükseliyor.

 

İlk maliyet olan 2 tl ye (60+40) =100 dersek ( ki bunun % 60 ı $ girdili )   1€=1.36 $  paritesindeki yeni maliyete (65,74+40) =105,74 dememiz gerektiğini görürüz.Bu durumda yeni maliyet aşağıdaki orantı tablosundan   2,11 tl olarak bulunur . Tl nin € karşısında değerlenmesi sonucu satılan malın satış değerinin tl ye çevrilirken 1€ = 2.06 tl paritesinde ürün başına 2.40 tl den 2.25 tl ye indiğini Döviz Çevrimi tablosundan ve ihracatçının % 20 kar beklerken karının ise % 6.64 e düştüğünü Değişim Oranları tablosundan elde ederiz.
   Zarar etmesi de söz konusu olabilecek bu kur riskinden korunması için ihracatçı   $ ödemeli girdi için sözleşme aşamasında ya toplam  $ girdi bedeli kadar elinde $ bulundurmalı veya girdi ödeme tarihlerine uygun vadeli sözleşmelerle $ alım  ve sattığı malın parasının dönüşüne uygun € satış sözleşmesi yapmalıydı.

 


https://www.ekonomisihirbazi.com/konudetay.aspx?konuid=33