Ekonomi Sihirbazı bilgisayarınıza çok yönlü hesap yapma yeteneği kazandırır!

 

 

Bilgisayarınızın atıl durumdaki hesaplama gücünü Ekonomi Sihirbazı marifetiyle harekete geçirerek sayılar arası ilişkiyi hızlı ve kolay elde etmeniz hayatınızın her alanında gerekli olan karar verme sürecinize hız katacaktır. Hangi tabloların hangi aşamada yardımcı olacağı tamamen size bağlı olacak ve Ekonomi Sihirbazı bu konuda geniş bir esneklik sağlayacaktır. Aşağıdaki örnekleri inceleyiniz.
1-On yıl vadeli TOKİ kredisi ile ev almak isteyen bir kişi 860 Tl ile başlayan taksit ödemelerinin ileriki yıllarda ne olacağına ve taksit ödemelerinde zorluklarla karşılaşıp karşılaşmayacağına ilişkin tereddütlerini gidermek amacıyla  2010 yılı itibariyle ilerideki yıllara ait taksitlerin tahmini miktarını hesaplamak  için aylara yıllara göre değişim 1 tablosunu kullanıyor. Memur maaşlarına endeksli olarak her altı ayda bir arttırılan taksitlerin son yıl  %3’lük dönemsel artışla  1508 ve 1553 değerlerini aldığını görüyor.Yine ilerideki yıllarda enflasyonun ve dolayısıyla taksit ödemelerine uygulanacak oranların yükselmesi  halinde son yıllarda taksit ödemelerinin ayda  2000 tl civarında olabileceği tahminini yapıyor ve bugünkü taksitlerin muhafazakar tahminde hemen hemen bir katına ulaşması , enflasyonist tahminde ise iki katını geçmesi nedeniyle önce irkiliyor sonra kendi maaşının da benzer şekilde artabileceğini , evin de zamanla değerlenebileceğini ve hiç olmazsa gerekirse ileride elde edeceği emekli ikramiyesinden de ödemelere destek sağlayabileceğini düşünerek ev alımına karar veriyor.
 
 
2-
  a :10 km lik bir yolu bir asfalt makinası 60 saatte bir başka makina ise 90 saatte asfaltlayabiliyor . Her ikisinin de birlikte çalışması halinde bu asfaltlama işleminin 36 saatte bitirileceği görülür.
 
   b :Bir bilgisayara ad ve adres girme işleminin ortalama 600 saat aldığı bir çalışmanın kısa sürede bitirilmesi için bu performansdaki üç kişiyle beraber bu işlemi 450 saat ve 550 saatte bitirebilecek iki kişi daha görevlendiriliyor . Bu değerleri yerine koyarsak işin 110,5   saat gibi kısa bir süreye sığdırıldığını görürüz .

 

 

3-
İlk ayda 300 bin varil petrol çıkarılan bir kuyuda bir sonraki ay üretiminin sürekli olarak % 4 azalmakta (bir öncekinin 0,96 oranında büyümekte ) olduğu görülmüştür. Bu kuyunun ömrü boyunca   vereceği toplam petrol miktarının 7,5 milyon varil olacağını buluruz .
 

 

 

4-
Bilgisayar montajıyla uğraşan bir esnaf   1 $  =1,51 Tl paritesinde  40 , 25 ,80 ,120 ,ve 170 $ a aldığı parçaları birleştirip % 12 kar marjıyla  satması halinde bu değerleri tabloya koyarsak bilgisayarın nihai satış fiyatının % 18 Kdv dahil  868,09 Tl olduğunu ve her bir bilgisayar montajından 78,82 Tl kar edeceğini buluruz.

 

 

5-
a:300 lira parası olan bir çocuk 1500 liralık bir bilgisayarı  15 ay süreyle ( 16 terim ! ) biriktireceği parayla peşin satın almak istiyor . Her ay kaç lira ayırmalıdır ? Üst tabloya 300 ; 1500 ve 16 sayılarını yazarsak her ay 80 lira biriktirmesi gerektiğini buluruz.
b:İlk ay 50 lira olmak ve her ay 10 lira daha fazla ödeme yapmak şartıyla bir kişi 11 ay boyunca borç ödemesi yapsa ne kadar borç ödemiş olur ? Alt tabloya 50 ; 11 ve 10 değerlerini yazarsak toplam 1100 tl borç ödediğini buluruz.
6-
Bir evin eğitim dışındaki ortalama aylık  harcamaları sırayla kira, gıda , ulaşım , harçlık , ısınma ,giyim ,elektrik-su ve telefon için aşağıdaki gibi ise 2490 tl lik toplam harcama içinde her birinin aldığı pay karşılarında gözükmektedir.
 
7-
1$ = 1,55 paritesinde ülkeye para girişi yapan bir hedge fon mali piyasalardan % 40 kar ederek 1$ = 1,30 paritesinde iken parasının tamamını ülke dışına çıkarıyor . Bu fon sadece kur farkından % 19,23 olmak üzere toplam % 66,92  getiri sağlamıştır .
 
 
8- 12 milyon Tl lik bir yatırımın % 15 iskonto oranıyla yıllar itibariyle net akışları aşağıdaki gibidir. Söz konusu iskonto oranıyla yedi yılda  kendisini amorti edecek bu yatırım analizinde yıllık yerine daha kısa dönemlerin de kullanılabileceğine ve dönemlere ait net kazançların rahatça değişik miktarlarda yazılabildiğine dikkat ediniz.