Ekonomi Sihirbazı bilgisayarınıza çok yönlü hesap yapma yeteneği kazandırır!

 
Enflasyonun yüksek olduğu dönemlerde zihnen hesap yaparak sayılar arası ilişkinin kabaca bulunması hem nisbeten kolay hem de fazla önemli değildi. Bugün bazı yatırım araçlarının yıllık getirisinin % 7 ler düzeyinde olmasına enflasyonun da bu kadar düşük olmasını eklersek % 1 lik marjların bile çok önemli hale geldiği bir dönemde olduğumuzun farkına varmalıyız. Bu kadar düşük marjların önem kazandığı günümüzde bunu en kolay ve hatasız yapmanın yolunun bilgisayarla olacağı açıktır. Ekonomi sihirbazının çok yönlü fonsiyonlarından biri de bunu size en ince ayrıntılarıyla sunmasıdır.  
Değişik kaynaklardan yapacağınız döviz , altın ve hazine bonosu alım satımlarında aleyhinize olup farkında olamayacağınız fiyat marjlarıyla karşılaşabilirsiniz. Bu marjların size en uygun olanını döviz ve altında Ekonomi Sihirbazını , bonoda ise Yatırım Sihirbazını kullanarak bulabilirsiniz.
Aşağıda bir bankanın aynı gün içinde çok kısa zaman aralığında döviz alım satımında uyguladığı marjları görmektesiniz. Değişim oranları tablosundan kolayca bulduğunuz % 1,1 lik farkın şubat 2010 tarihinde satın alınan bir hazine bonosunun iki ayda sağladığı getiriye eşit olduğunu biliyor musunuz ?
 

 

 

 
Aynı şekilde  aşağıdaki örnekte bankanın online müşteri altın satışlarında uyguladığı marjın % 1.2 olduğu görülmektedir.Ancak özellikle tatil saatlarına  denk gelen işlemlerde bazen % 6 ya varan marjla karşılaşabileceğinize dikkat ediniz. Bu marjın  şubat 2010 ortamında hazine bonosu veya vadeli hesap yoluyla bir yıl kadar  sürede kazabileceğiniz bir getiriye eşit olduğunu unutmayınız. ( Altın alım satımında ayrıca Tl nin $ karşısında değerlenme veya altın fiyatlarının $ bazında düşme riskleriyle kuyumcudan doğrudan alımlarda bazen % 6 yı da aşan marjlar da göz önünde bulundurulmalıdır .)

 

 

Aşağıda ise Yatırım Sihirbazı programını kullanarak 2 şubat 2010 tarihinde alınabilecek 14 temmuz 2010 vadeli bononun faiz oranlarının değişmemiş olması halinde ancak dokuz gün sonra satmanız halinde zarar etmeyeceğiniz görülmektedir. Bu marjın daha az günde kapanacağı alternatifler varsa her halde onu tercih etmeniz sizin için daha avantajlı olacaktır.

 

 

Ayrıca Ekonomi Sihirbazı , hesapları bizzat kendiniz tarafından ve kendi açınızdan yaptırdığından daha dinamik bir yapıya sahiptir ve binlerce $ lık programlarda göremediğiniz ayrıntıları kolayca yakalama imkanı verir. Aşağıda bir bankanın web sitesindeki döviz çeviriciyi kullanarak  bankanın o anda sattığı kurdan 455 tl lik $ almaya kalkarsanız banka döviz çeviricinin hesabına göre 300,33 $ alacakmış gibi görünmesine rağmen sizin alacağınız dövizin 288,89 $ olduğunu görürsünüz. Bu banka programının sadece alışa göre hesap yapmasından kaynaklanmaktadır.