Ekonomi Sihirbazı bilgisayarınıza çok yönlü hesap yapma yeteneği kazandırır!

 

 

   Bir emekli ikramiyesi ne kadar dayanır ?
  Ülkemizde aktif çalışma hayatından emekliliğe geçişte ek bir sigorta güvenceniz olmadığı takdirde aynı hayat standardını sürdürmeye çalışmanız halinde  alacağınız emekli ikramiyesinin belirli bir süre sonra bitmesi kaçınılmazdır. Aslında bu olay  her hangi bir hazır paranın her ay belli bir oranda değerlenirken diğer yandan aynı paradan belirli miktarda çekilmesi halinde bu paranın ne zaman bitebileceğini    hesaplamaktan başka bir şey değildir. Bu hesap daha çok emekli olanları ilgilendirdiği için konuya böyle bir soruyla girdik.
 Ekonomi Sihirbazı programını incelediğinizde 80 civarında olan hesaplama tablolarından büyük bir bölümünün çok fonksiyonlu olarak kullanılabilmesi nedeniyle birkaç yüz kullanım alanı olduğunu öne sürmek abartılı olmaz. Bu tablolardan birisi de bir banka kredisinin geri ödemesi ve taksit miktarını hesaplamak için kullanılan tablonun bir emekli ikramiyesinin ne kadar dayanabileceğini hesaplamakta da kullanılabileceğidir.
 Aşağıdaki örnekte 34000 lira emekli ikramiyesi alan birinin her ay düzenli olarak 713,89 tl yi bu ikramiyeden harcaması ve bu paranın 65 ay boyunca her ay % 1 ile değerlendirilmekte olması halinde emekli ikramiyesinin beş yıl beş ay (65 ay) sonra biteceği görülmektedir. Ödeme tablosuna biraz dikkatle bakarsanız örneğimizde ilk ay harcanan paranın 373,88 tl sinin ikramiyenizden 340 tl nin ise bankanın size bu paranız için verdiği % 1 net getiriden ödendiğini 65 inci ayda ise 706,82 tl ikramiyenizden  7 tl ise bankadan para alarak bu paranızın sıfırlanacağını göreceksiniz.

Teorik olarak yaklaşık 5,5 yıl boyunca paranızı aynı oranda değerlendirmenin zor olacağını düşünebilirsiniz. Ama her getiri oran değişiminde kalan anaparanız belli olduğu için yeniden hesap yapabileceğinizi unutmayınız.