Ekonomi Sihirbazı bilgisayarınıza çok yönlü hesap yapma yeteneği kazandırır!

 

Hisse senedi piyasası yurt içi ve dışı bir çok olaydan etkilenir.Bu etkileri analiz etmek ve buna göre yatırım kararları vermek günlük hayatta geçimini sağlayacak uğraşlarda bulunanlar için kolay olmadığı gibi bunları analiz etmek için yeterince bilgi ve tecrübeye de sahip olmak gerekir.Bütün bu şartları herkesten beklemek mümkün değildir.

Bu nedenle fonlar veya yatırım danışmanlığı hizmetleri yoluyla başkalarının varlıklarını yönlendirme ihtiyacı doğmuştur. Yatırım danışmanlığı varlıklı kişi veya kuruluşlara hizmet verirken toplumun büyük kesimi küçük ölçekli varlıklara da imkan tanıyan fonlar aracılığıyla yatırımlarını yapmak durumunda kalmaktadırlar. Fon havuzlarında biriken varlıklar yeterince esnek olamamakta büyük miktarda olduklarından ister istemez piyasa oynaklığına zamanında tepki verememektedir. Bu nedenle yatırım kararları verirken teknik analizden ziyade temel analiz sonuçlarına daha bağımlı olmaktadırlar.

Piyasaların analizi bu kadar zor olduğuna göre buna nasıl bir çözüm bulmak gerekir? Tek çözüm yolu bu etkilerin yansımalarını gösteren göstergeler peşinde koşmaktır. Bu amaca dönük olarak bir çok program üretilmiş,binlerce formüller oluşturulmuş ve bunlara dayandırılan eğrilerin analiziyle yatırım kararları alınmaya çalışılmış ve çalışılmaktadır.

Bu çalışmalara genel bir ad olarak teknik analiz dersek bu analizlerin ne derece güvenli olduğu sürekli sorgulanmış al-sat sinyallerini geç vermesi başlıca zayıf tarafı olarak ön plana çıkmıştır. Bu zayıflığı minimuma indirme amacıyla yaptığımız yıllar süren çalışmamız sonucunda trix , zamanın fonksiyonu olan hareketli ortalama ve modifiye ettiğimiz commodity channel index üçlüsün çatısı altında daha isabetli kararlar verileceği görülmüştür.

Bunlara ek olarak tek tek hisseleri analiz ederek zaman kaybedici ,yorucu ve pratik olmayan çalışma yerine hisse senetlerinin hangi durumda olduğunu gösteren sayılara dönüştürülmüş çok kullanışlı filtreleme tekniği geliştirilmiştir.Bununla ilgili detaylı açıklamaları borsayildizi.com adlı sitemizde bulabilirsiniz.Bu sitemize erişmek için sol tarafdaki borsa yıldızı menüsüne tıklayınız.