Ekonomi Sihirbazı bilgisayarınıza çok yönlü hesap yapma yeteneği kazandırır!

 

 

Bu program kişisel bir bilgisayarı olup onun hesaplama potansiyelini en iyi şekilde kullanmak isteyen herkes içindir . Bazı kişilerin hiç kullanmayacakları tablolar bazı kişilerin en fazla kullanabileceği tablolar olabilir. İnsanların günlük hayatta hesap yapma ihtiyacını duyduğu alanlar çok farklı  olduğu için tabloları belirli bir kesime yönelik olarak hazırlamamız mümkün değildir. Bu nedenle burada  şirketiyle ilgili analiz yapmak isteyen bir Genel Müdür veya İş Adamıyla iktisat-sosyal bilimler eğitimi alıp pratiğiyle yüz yüze gelmek isteyenlerin , esnafın hatta matematiğe ısındırılmak istenen bir lise öğrencisinin kullanabileceği tablolar tek bir program içinde gösterilmek zorunda kalınmıştır.
 
 
 
 Program   Önsözü
 
Sayın Kullanıcı,
Bilgisayarların en temel işlevlerinden olan ancak kişisel bilgisayarlar için bugüne kadar yeterince yazılım desteği sağlanmayan -ekonomik veya mesleki- hesaplama işlemlerinde sizlerin ihtiyaçlarınızı daha kapsamlı ve hızlı karşılayabilmek için bu program üretilmiştir.
Bir üst düzey yöneticiden esnafa ; uluslararası ticaret yapan bir tüccardan kredili ev almak isteyen bir aileye kadar bir çok kesimin işlerinin icrası , varlıklarının yönlendirilmesi veya borçlarının   idaresi için hazırlanan tablolar yanında bugüne kadar hiç bir yerde rastlamadığınız oranlarla ilgili tablolar oluşturulmuştur . Bu tablolarla sayılar arasındaki ilişkinin en basit şekilde elde edilmesi hedeflenmiştir .
44 trilyon $ lık  2006 yılı  dünya hasılasının   yaklaşık % 30 unu gerçekleştiren, arz ve talebiyle dünya mal piyasalarında büyük   ağırlığı   olan ABD nin kullandığı    birimlerle     metrik   birimler    arasındaki karmaşıklığı yok   etmek için ise Metrik birimler , Tarım ve Enerji piyasası   bölümleri oluşturulmuştur . Ve nihayet bütün tabloları kullanarak sayısal ve ekonomik analiz yapmak kolay hale getirilmiştir .     
            1500 den fazla formülün kullanıldığı bu programda 40 yılı bulan ekonomik  ve 20 yılı bulan bilgisayar bilgilerimizle tanışıklığımız sonucu oluşan bu programı daha verimli kullanabilmeniz için aşağıdaki temel kullanım kılavuzuna dikkat etmenizi önerir ve  tabloların sizlere faydalı olmasını dileriz.
            Kullanım Kılavuzu:
Program, değişik alanda kullanabileceğiniz 80 civarında tablodan ibarettir. Günlük hayatta en sık kullanılacağını düşündüğümüz 15 tablo daha kolay erişim için ana giriş sayfası olarak düzenlenmiştir.
            Ondalık değer vermenizde zorluk yaşamamanız için virgül, nokta karışıklığı önlenmiş; dört işlem hesaplamalarınızda fareyi kullanmadan eşit fonksiyonunun yerine getirilmesi için backspace tuşuna işlev kazandırılmıştır.
           Yine fare kullanmaksızın hücreler arası geçişi TAB tuşuyla yapabilirsiniz.
            Rakamların değerini yanılmadan yazmak veya okumak için en önemli tablolarda binler hanesi ayrımları yapılmış ve bazılarında değerin ifade ettiği en yüksek hane (bin, milyon, milyar gibi) yazıyla da gösterilmiştir.
Binler hanesi okunmasına önem verdiğiniz hallerde bazı hücrelerin binler hanesi özelliğini kolayca elde etmek için curser’ı o hücreden başka bir hücreye taşımanız gerektiğini unutmayınız.
            Bazı tablolarda hesap yaptıktan sonra yeni bir hesaplama yapmak için mutlaka temizle düğmesini kullanınız. Rakam yazdığınız bir hücreye eksi değer koymak için hücreyi tamamen silerek eksi değeri koyup işleme devam ediniz.